konferencja. Opinie.

Odbyła się konferencja "Budowanie społeczeństwa komercyjnego". Był ksiądz Robert Sirico – założyciel Acton Institute, Leszek Balcerowicz, Mart Laar dwukrotny premier Estonii (od 1999 roku). Za czasów jego prezydentury ponad 90% gospodarki znalazło się w prywatnych rękach, a gospodarka rozwijała się w niesamowitym tempie, notując wzrost nawet 7% rocznie. Laara określa się jako twórcę "Bałtyckiego Tygrysa". Wprowadził podatek liniowy i bony edukacyjne do szkół. W 2007 roku Estonia uplasowała się w pierwszej 10-tce według Wskaźnika Wolności Gospodarczej jako pierwsze postkomunistyczne państwo. Laar otrzymał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie w Tartu. Na konferencji był takżę John O Sullivan brytyjski konserwatywny komentator polityczny, kiedyś specjalny doradca premier Margaret Thatcher. Na konferencji pojawili się także dominikanin Maciej Zięba, profesor Jan Kłos i Andrzej Barański.

Konferencja była dobra. Ciekawe, jak bardzo różnią się "języki", którymi posługiwali się prelegenci: język naukowców mówiących o polityce i gospodarce od języka praktyków (przedsiębiorców i polityków). Niby mówili o tych samych sprawach, ale w jakże różny sposób. Szkoda, że nie było żadnego samorządowca z naszej Rady Miasta. Mogliby czegoś się nauczyć na przykład od Laara. Polecam książkę Laara poświęconą gospodarce i zmianom w Estonii. Przedstawiona jest w niej imponująca odwaga autora. Pytałam go, jak to się stało, że społeczeństwo uwierzyło jego radykalnym i liberalnym poglądom i oddało mu władzę po raz drugi; Pytałam go, czy nigdy nie usiłował zagrać populizmem i ukryć swoich poglądów. Powiedział, że nigdy i że to się opłaciło, przede wszystkim Estonii.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *