O czym się nie śni filozofom

Są rzeczy, które się nie śnią filozofom. I jest ich zapewne bardzo wiele. Są  rzeczy, które się nie śnią też innym profesjom. Weżmy na przykład takie obchodzenie zwycięstwa wojsk króla Sobieskiego po Wiedniem w Krakowie. Kiedy usłyszałam o tym od dziennikarzy, którzy twierdzili, że jest to pomysł mojego klubowego kolegi, powiedziałam, że najprawdopodobniej jest to żart. Tego samego zdania było wtedy bardzo wiele osób. Zwycięstwo pod Wiedniem – w Krakowie. Potem posypały się inne pomysły historyczne… a to zwycięstwo pod Grunwaldem – też w Krakowie. Potem już osłupiałam i nie wdawałam się w żadne komentarze. A tutaj… niespodzianka – Kraków organizuje obchody zwycięstwa wiedeńskiego. Będzie miasteczko wojów Sobieskiego na rynku krakowskim etc. Sama nie wiem jak będzie to wyglądało i za ile. Kiedy pytałam, czy stać nas na takie wydumane imprezy zamiast zbudować na przykład dwa baseny, moi klubowi koledzy zakrzyczeli mnie, twierdząc, że moje podejście jest zupełnie nie do rzeczy i że tak mysleć się nie powinno. No właśnie – są rzeczy, o których się nie śniło filozofom.

Inną sprawą, która mnie żywo obchodzi jest postępowanie miłościwie nam panującego rządu. Co by nie powiedzieć, wydawało mi się, że rządu bardzo mi bliskiego. I tutaj znów niespodzianka. Pani minister zamiast przygotowywać grunt pod urynkowienie edukacji (czytaj: wprowadzenie deklarowanego przez PO bonu edukacyjnego) zapowiada, że zmniejszy ilość godzin historii w szkołach. Cel tych zabiegów niejasny. No właśnie są rzeczy, które mogą zaskoczyć filozofów.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *