Klasy brydżowe a krakowska Fabryka Kart

superluxeKrakowska Fabryka Kart objęła swoim patronatem jedyną w Polsce klasę brydża sportowego, która została siedem lat temu utworzona w Gimnazjum numer 2 w Krakowie. Bardzo długo my-pomysłodawcy  przygotowywaliśmy się do utworzenia klasy. Trwało to parę lat. Grupa ludzi, mających doświadczenie pedagogiczne postanowiła w nowatorski sposób uczyć młodych ludzi, bo przecież brydż  to złożona gra logiczna, wymagająca od zawodników wysokich umiejętności analitycznego myślenia. Brydż sportowy – to stymulator rozwoju intelektualnego młodzieży, posiadający wiele walorów edukacyjnych. Między innymi powoduje doskonalenie procesu zapamiętywania (brydżysta ma zwiększony zakres postrzegania wątków potrzebnych do przeanalizowania danego problemu), skraca czas wykonywania toku myślowego – szybciej znajduje rozwiązania, pobudza myślenie logiczne, rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, rozwija umiejętność współpracy, powoduje nawiązywanie kontaktów, wskazuje i uzasadnia potrzebę bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem stosowanym w brydżu sportowym.

Brydż, jak dowodzą badania, pomaga wykształcić ważne we współczesnym świecie cechy takie jak odporność na stres, odwagę, koncentrację, umiejętność podejmowania decyzji, odpowiedzialność za partnera. Częste wykorzystywanie mózgu pozwala utrzymać system immunologiczny w doskonałej kondycji, a także zachować sprawność intelektualną do późnych lat życia.

Nasi krakowscy uczniowie zostali złotymi medalistami Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Brydżu Sportowym, które odbyły się w norweskim Tromso, ale także laureatami wielu innych sukcesów. Twórcom koncepcji klas brydżowych bardzo zależy, aby pomysł, który się tak doskonale sprawdził, mógł być kontynuowany. W zeszłym 2017 roku, w maju, w Krakowie zebraliśmy uczniów  i absolwentów Gimnazjum numer 2 im. Adama Mickiewicza, którzy postanowili pobić rekord Polski w układaniu najdłuższej spirali z kart do gry. Wydarzenie było happeningiem–„Bridge smarter every game” zorganizowanym przez Polski Związek Brydża Sportowego i przeze mnie –  w celu promocji tej szlachetnej dyscypliny. Wydarzenie miało przede wszystkim, zwrócić uwagę społeczeństwa na możliwości edukacyjne jakie daje nauka brydża. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie partnera strategicznego: Fabryki Kart Trefl-Kraków. Fabryka jest wiodącym, polskim producentem kart do gry, gier karcianych i towarzyskich. Istnieje od 70 lat. Jest  rozpoznawalna i bardzo ceniona w międzynarodowym środowisku. Może się szczycić  najwyższą jakością produkcji, otwartością i umiejętnością dostosowywania się do nowych warunków. Do tej pory firma wyprodukowała ponad miliard talii kart, a każdego roku jej fabrykę opuszcza około 15 milionów produktów sprzedawanych na całym świecie. Firma posiada szeroki wybór formatów kart, surowców, komponentów do gier i opakowań a cała produkcja odbywa się w najnowszej w Europie fabryce kart i gier, wyposażonej w nowoczesny park maszynowy. W firmie pracuje zespół ponad 100 osób.

Fabryka powstała w 1947 roku jako Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych, a w połowie lat 90. została sprywatyzowana (w całości polski kapitał).

Od  2014 działa w nowo wybudowanym zakładzie na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Przy produkcji własnych tytułów kart i gier Fabryka Kart współpracuje ze znanymi na świecie artystami (m.in. Andrzej Mleczko, Marie Cardouat, Franciszek Bunsch) oraz projektantami gier (np. Reiner Knizia czy Bruno Cathala). Produkty sygnowane logo Fabryki Kart (Trefl oraz Trefl Joker Line) powstają często we współpracy z ośrodkami akademickimi (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Fabryka wsparła happening i zapewne będzie kontynuowała opiekę na powstałymi klasami brydżowymi, ponieważ znów (!!)  jesteśmy na etapie organizowania takich klas. Skończyła się edukacja gimnazjalna. Potrzebujemy współpracy szkoły podstawowej (nauka brydża powinna się zacząć w czwartej, piątej klasie) i liceum, które przejmie klasy brydżowe. Uczniowie z klas brydżowych osiągnęli niespotykane sukcesy. Wielką szkodą byłoby utrata metod kształcenia mistrzów, włożyliśmy wielki wysiłek, aby osiągnąć takie nadzwyczajne efekty.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *