Monotematyczność! Znów o PPP

Ja znów o PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne). Niestety, Polska jest w ogonie krajów stosujących tę metodę rozwoju. Nie ma pomysłów i odwagi. Dowiedziałam się, że kiedy ministrem był Zbigniew Ziobro – były przygotowane materiały dla  więzienia, które miało powstać w systemie PPP. Mogło byc wybudowane i prowadzone więzienie przez prywatną firmę? Mogło, ale nie będzie. No cóż..

"Raport PPP 2009" autorstwa kancelarii prawniczej DLA Piper przygotowany we współpracy z European PPP Expertise Centre to wyczerpujące studium zmian na rynku PPP, które zaszły w ciągu ostatniego roku w 33 krajach Europy. Zawiera on również pełną listę znaczących przedsięwzięć PPP zrealizowanych na naszym kontynencie w tym okresie.
Czytamy w nim między innymi, iż w porównaniu do poprzednich lat rok 2009 był wyjątkowo trudny dla realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych w ogóle, a w szczególności dla tych wykorzystujących formułę PPP. Kryzys finansowy spowodował ogromne problemy z pozyskaniem finansowania inwestycji długoterminowych; obecnie praktycznie niemożliwe jest uzyskanie warunków zbliżonych do tych, które oferowano przed kryzysem. Władze wielu państw całkowicie zrezygnowały z realizacji wielu dużych i średnich przedsięwzięć, część z nich zawieszono lub odroczono ich wykonanie. Dla dużej liczby przedsięwzięć, w których został już wybrany podmiot prywatny, nie udało się pozyskać finansowania.

Jakie wnioski nasuwaj się po lekturze raportu? W okresie spowolnienia gospodarczego tylko starannie opracowane przedsięwzięcia PPP mają szansę na udaną realizację. Tym bardziej istotne jest więc wykorzystanie przez rząd doświadczeń innych krajów przy przygotowywaniu projektów pilotażowych, w których przyjęte zostaną kierunki
i standardy realizacji przedsięwzięć PPP.

 

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *