Kobieta na prezydenta

Jolanta Kwaśniewska w prezydenckim sondażu "Gazety" sensacyjnie wygrywa w wyimaginowanej II turze z Donaldem Tuskiem (57 proc. do 43 proc.). Ten sondaż może być nauką. Na Kwaśniewską głosowałaby dziś połowa mężczyzn i prawie dwie trzecie kobiet. To kolejny po niedawnym Kongresie Kobiet sygnał, że Polki stają się grupą z własną tożsamością i aspiracjami. Chcą zaistnieć w życiu publicznym, potrzebują liderek.

Może wreszcie zacznie się inne myślenie, a takie z którym ja dość często się  spotykałam odchodzi w przeszłość.Jako członek prezydium Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie czy też jako jedna z pierwszych kobiet, które dostały Krakowskiego Dukata za oryginalne działanie w przedsiębiorczości, czy też wreszcie jako radna miasta jednak wciąż czułam, że stosuje się wobec mnie inną taryfę. Coś w tym jest. Ostatnio nawet rozmawiałam z moimi przyjaciółkami z uniwersytetu (nota bene profesorami UJ) na ten temat. W Izbie personel zwracał się do członków prezydium Izby poprzez tytuły: panie dyrektorze, panie prezesie, panie prezydencie a ja byłam … panią Małgosią. Przykład może i śmieszny, ale w nim też był zawarty pewien system. I moje przyjaciółki tez z tym się spotykają. Jest pan profesor X, profesor T i nasza kochana Beata. No cóż. Przechodzi to, przechodzi. Wszyscy będziemy tacy, jak nasze kompetencje, a nie inne uwarunkowania. I niezręcznie mi będzie pisać dalej: bo tu Tusk a tu kobieta, a ja  jestem kobietą z PO. Ale liczę na więcej: kobieta na prezydenta Krakowa, Wrocławia, Lublina. Jesli będą takie, które temu podołają. I niestety prawdą jest to, że musimy być dwa razy lepsze, aby ogół powiedział:"no niezła jest".,

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *