Rynek Byka

Kto zarabia na kryzysie? Kto go powoduje? Co jest z zasadami etycznymi ludzi odpowiedzialnych za inwestycje, zarządzanie, spekulacje.

W 1992 roku George Soros węgierski Żyd dokonał spekulacji przeciw funtowi szterlingowi, twierdząc, ze jest on przewartościowany. Zaangażował 10 miliardów dolarów grając na zniżkę kursu funta. Bank Anglii był zmuszony wycofać walutę z Machanizmów Kursów Walutowych (ERM II). Soros zarobił około miliarda dolarów. Został nazwany człowiekiem, który złamał Bank Anglii. Pięć lat później doprowadził do kryzysu finansowego w Malezji.

Nicolas Sarkozy utworzył Fundusz o wartości 200 milardów euro, który ma być zabezpieczeniem dla upadających firm. Ergo: jeśli firma dobrze działa zyski są przeznaczone dla właściciela, zarządu i załogi, jeśli zaś jest źle zarządzana i ma upaść, płacą za to wszyscy podatnicy, to znaczy wspiera ją Fundusz. Ryzyko zarządzania traci swoje znaczenie, przestaje być ryzykiem: jeśli będzie ok, firma zyskuje, jeśli jest błędem – autor nie traci, ponieważ płaci mu rząd. Co to jest? Na pewno nie wolny rynek! Ani kapitalizm, ani socjalizm. System ni to ni owo!

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *