Tytuł 60

Świat człowieka zadziwia codziennie. Jeśli dzieją się w tym mieście czy nawet i kraju rzeczy ze sfery spraw tzw. trudnych to ludzie nie chcą w nie wnikać, analizować ich etc.  Mikroświatem jest sala obrad Rady Miasta. Kiedy rozpatrywane są sprawy na przykład pomocy de minimis dla przedsiębiorców, strategie dla turystyki, kultury, bon edukacyjny i nne podobne – na sali jest garstka osób, kiedy zaś pojawiają się tematy, na których znać się można średnio, ale pogadać dużo to – wszyscy wykazują znaczną aktywność. W Sejmie, jak mniemam a niekiedy i widzę.,. jest dokładnie to samo.

W Gazecie Wyborczej (w części dotyczącej Krakowa) znalazło się 71(!!) wpisów na forum dyskusyjnym dotyczącym mandatów studentek, które niosły plakaty ( nie nalepiały!!), niosły i za to dostały mandaty od strazy miejskiej w wysokości 300 i 800 złotych. Wzięły mandaty, bez dyskusji i mają problem. Gdyby odmówiły przyjęcia mandatów – można byłoby sprawę wyjaśnić i cofnąć mandaty. Teraz więc pozostaje sąd. Wiele osób nie wie o tym, że mandatu można nie przyjąć.  Nieznajomość prawa człowieka nie usprawiedliwia – to po pierwsze i zapewne jest to słuszne, ale nie uczy nas się prawa, sami tez tego nie chcemy się uczyć i wyniki widać. Po drugie nie może być tak, żeby dowolność  decyzji urzędników, strażników, policjantów – przywracała ludziom ten rodzaj strachu, z jakim walczyliśmy w czasach Solidarnośći. Do dzisiaj list z Urzędu Skarbowego powoduje u mnie niebywały stres; mandat przyjęłabym byc może też bez dyskusji. Buntuję się często wobec absurdów, ale okupuję to głębokim dyskomfortem. I wciąż polecam innym swoją postawę chociaż  lojalnie ostrzegam przed konsekwencjami.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *