Tytuł 60

Świat człowieka zadziwia codziennie. Jeśli dzieją się w tym mieście czy nawet i kraju rzeczy ze sfery spraw tzw. trudnych to ludzie nie chcą w nie wnikać, analizować ich etc.  Mikroświatem jest sala obrad Rady Miasta. Kiedy rozpatrywane są sprawy na przykład pomocy de minimis dla przedsiębiorców, strategie dla turystyki, kultury, bon edukacyjny i nne podobne – na sali jest garstka osób, kiedy zaś pojawiają się tematy, na których znać się można średnio, ale pogadać dużo to – wszyscy wykazują znaczną aktywność. W Sejmie, jak mniemam a niekiedy i widzę.,. jest dokładnie to samo.

W Gazecie Wyborczej (w części dotyczącej Krakowa) znalazło się 71(!!) wpisów na forum dyskusyjnym dotyczącym mandatów studentek, które niosły plakaty ( nie nalepiały!!), niosły i za to dostały mandaty od strazy miejskiej w wysokości 300 i 800 złotych. Wzięły mandaty, bez dyskusji i mają problem. Gdyby odmówiły przyjęcia mandatów – można byłoby sprawę wyjaśnić i cofnąć mandaty. Teraz więc pozostaje sąd. Wiele osób nie wie o tym, że mandatu można nie przyjąć.  Nieznajomość prawa człowieka nie usprawiedliwia – to po pierwsze i zapewne jest to słuszne, ale nie uczy nas się prawa, sami tez tego nie chcemy się uczyć i wyniki widać. Po drugie nie może być tak, żeby dowolność  decyzji urzędników, strażników, policjantów – przywracała ludziom ten rodzaj strachu, z jakim walczyliśmy w czasach Solidarnośći. Do dzisiaj list z Urzędu Skarbowego powoduje u mnie niebywały stres; mandat przyjęłabym byc może też bez dyskusji. Buntuję się często wobec absurdów, ale okupuję to głębokim dyskomfortem. I wciąż polecam innym swoją postawę chociaż  lojalnie ostrzegam przed konsekwencjami.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *