Polska nie jest krajem dla biznesu

Polska znalazła się na 70 miejscu wśród 183 skalsyfikowanych krajów w najnowszym rankingu “Doing Business 2011”. Wyprzedziła nas Białoruś, Czechy, Rumunia i Słowacja. W kategorii “rozpoczęcie prowadzenia działalności biznesowej” jesteśmy na 113 miejscu. W Polsce na otwarcie firmy potrzebujemy miesiąca, w Singapurze założenie firmy trwa 15 minut, w Portugalii kilka dni. Skomplikowane procedury podatkowe zajmują, jak wyliczyli specjaliści, 325 godzin.

W czołówce raportu wspomnianego wyżej rankingu znajdują się Singapur, Honkong i Nowa Zelandia. W Nowej Zelandii funkcjonuje bon edukacyjny.

Pytanie: dlaczego tam można a u nas nie?

 

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *