Machiavelli – patron żądnych władzy

Po 500 latach Machiavelli – pisarz z Florencji jest wciąż aktualny. Pisał, między innymi “Tylko źli ludzie mogą uprawiać dobrą i skuteczną politykę”. Mistrz socjotechniki. Napisał gotowe scenariusze wykorzystywane do dnia dzisiejszego. Pisał: – jak najlepiej spiskować – najwyżej we dwójkę, jak wykrywać spiski- dopiero w ostatniej chwili, jak wyrządzać krzywdy – wszystkie na raz, jak świadczyć dobrodziejstwa – po trosze, by lepiej smakowały, jak zdobyc popularność – działając w pełni samowolnie. Mądrości te spisał w formie krótkich traktatów. Ludzie, ubolewał Machiavelli, nie umieją być ani całkiem dobrzy, ani całkiem źli. Najczęściej wybierają drogę pośrednią, która jest najgorszą ze wszystkich.

Najważniejszą zasadą w rządzeniu winna być nieufnośc wobec ludzi. Cytatów można mnożyć nieskończoną ilość. Amerykański filozof Michael Walzer, analizując myśli Machiavellego pisał (w stylu samego autora “Księcia”): Politycy są niemoralni lub nieudolni. I jeszcze na koniec zdanie z dzieł samego mistrza: “skoro człowiek umie liczyć, musi być przekupny.” Pouczająca lektura!!

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *