Churchill o Polakach

Za Tomaszem Jastrunem pozwolę sobie przytoczyć opinię Churchilla o Polakach. W obliczu tego, co się wokół nas dzieje – jest ona tym bardziej na czasie: “Historia Europy ma swoją tragiczną tajemnicę, właśnie Polaków, którzy indywidualnie są zdolni do heroizmu i posiadają cnoty waleczności i wdzięku, a którzy wykazują w swoim życiu państwowym niedostatki nieuleczalne. Wspaniali w rewolcie i w czasie klęski, stają się nikczemni i nędzni w chwili zwycięstwa. Odważni z odważnych są częstokroć kierowani przez podłych pomiędzy najpodlejszymi. Ciężko mówić o arogancji i błędach ich polityki, o strasznych rzeziach i nieszczęścciachh, na które zostali skazani przez wariactwa swej polityki.”

Jeśli przypomniałoby się tutaj słynny cytat z Norwida, który w zasadzie głosił opinię podobną jak ta Churchilla, iż jako jednostki i naród bywamy wybitni, a jako społeczeństwo nędzni, to należałoby się zastanowić, co w tym jest, na co należałoby zwrócić uwagę, czy jest szansa cokolwiek poprawić … A może taką mamy karmę, przeznaczenie, wpisany kod, że jesteśmy Chrystusem narodów, jak chcieli jedni, czy też ofiarą własnych sukcesów, jak piszą inni.

I jeszcze jedna rzecz, z porannej lektury, do głębokiego przemyślenia: aktor Colin Firth powiedział w wywiadzie: “W końcu po pięćdziesiatce już nie warto tracić czasu na byle co”. Do poważnego przemyślenia!!

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *