Tęsknota za etatyzmem

 Ludwik von Misses w swojej książce "Mentalność antykapitalistyczna" napisał, że  podstawowym źródłem etatyzmu jest zazdrość i zawiść, nierzadko połączona z obłudną racjonalizacją, zgodnie z którą lepsza pozycja jednych wynika z oszukańczego zawłaszczenia sobie tego, co (z bliżej nieokreślonych powodów) należało się drugim. Ludzie zaczynają wierzyć, że wyższy poziom życia innych nie jest zasłużoną nagrodą za ich pracowitość i przedsiębiorczość,  lecz nieuczciwie zdobytym przywilejem, który powinien być udziałem wszystkich. Oczywiście wpisać tutaj można tęsknotę za egalitaryzmem, będącym podstawą błędnego myślenia, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a więc mamy obowiązek mieć to samo, a jeśli mamy więcej to … etc. patrz wyżej.

I cytat na Dobranoc:

Marsz czasu. To właśnie to. Czterdziestki czekające na pięćdziesiątki, które czekają na sześćdziesiątki. Czekają na przyjemne szpitalne łóżeczko i przyjemną pielęgniarkę, która wbije w ciebie przyjemny cewnik. […], czterdziestka to koniec młodości. Właściwie koniec młodości to trzydziestka, czterdziestka to wiek, w którym przestajesz się oszukiwać."

King Stephen

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *