Tęsknota za etatyzmem

 Ludwik von Misses w swojej książce "Mentalność antykapitalistyczna" napisał, że  podstawowym źródłem etatyzmu jest zazdrość i zawiść, nierzadko połączona z obłudną racjonalizacją, zgodnie z którą lepsza pozycja jednych wynika z oszukańczego zawłaszczenia sobie tego, co (z bliżej nieokreślonych powodów) należało się drugim. Ludzie zaczynają wierzyć, że wyższy poziom życia innych nie jest zasłużoną nagrodą za ich pracowitość i przedsiębiorczość,  lecz nieuczciwie zdobytym przywilejem, który powinien być udziałem wszystkich. Oczywiście wpisać tutaj można tęsknotę za egalitaryzmem, będącym podstawą błędnego myślenia, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a więc mamy obowiązek mieć to samo, a jeśli mamy więcej to … etc. patrz wyżej.

I cytat na Dobranoc:

Marsz czasu. To właśnie to. Czterdziestki czekające na pięćdziesiątki, które czekają na sześćdziesiątki. Czekają na przyjemne szpitalne łóżeczko i przyjemną pielęgniarkę, która wbije w ciebie przyjemny cewnik. […], czterdziestka to koniec młodości. Właściwie koniec młodości to trzydziestka, czterdziestka to wiek, w którym przestajesz się oszukiwać."

King Stephen

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *