Motyl

"Pewnego razu przyśniło mi się, że ja, Czuang-tsy, jestem fruwającym sobie, tu i tam, radosnym motylem. Było mi bardzo dobrze, nie miałem żadnych życzeń i nic nie wiedziałem o Czuang-tsy. Nagle przebudziłem się i spostrzegłem, że znów jestem prawdziwym i rzeczywistym Czuang-tsy. I teraz nie wiem, czy ja jestem Czuang-tsy, któremu przyśniło się, że jest motylem, czy też jestem motylem, któremu sni się, że jest Czunang-tsy. Oczywiście między motylem i Czunang-tsy istnieje różnica, ale to dlatego właśnie mówimy, że fenomeny są zmienne."

Taoistyczna przypowieść Czuang-tsy, chińskiego kontynuatora Lao-tsy starożytnego twórcy taoizmu. Człowiek żyjący w harmonii z tao : "Istotą dosokonałego zrozumienia życia jest to, aby nie troszczyć się o rzeczy dla życia zupełnie niepotrzebne."

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *