Motyl

"Pewnego razu przyśniło mi się, że ja, Czuang-tsy, jestem fruwającym sobie, tu i tam, radosnym motylem. Było mi bardzo dobrze, nie miałem żadnych życzeń i nic nie wiedziałem o Czuang-tsy. Nagle przebudziłem się i spostrzegłem, że znów jestem prawdziwym i rzeczywistym Czuang-tsy. I teraz nie wiem, czy ja jestem Czuang-tsy, któremu przyśniło się, że jest motylem, czy też jestem motylem, któremu sni się, że jest Czunang-tsy. Oczywiście między motylem i Czunang-tsy istnieje różnica, ale to dlatego właśnie mówimy, że fenomeny są zmienne."

Taoistyczna przypowieść Czuang-tsy, chińskiego kontynuatora Lao-tsy starożytnego twórcy taoizmu. Człowiek żyjący w harmonii z tao : "Istotą dosokonałego zrozumienia życia jest to, aby nie troszczyć się o rzeczy dla życia zupełnie niepotrzebne."

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *