konferencja. Opinie.

Odbyła się konferencja "Budowanie społeczeństwa komercyjnego". Był ksiądz Robert Sirico – założyciel Acton Institute, Leszek Balcerowicz, Mart Laar dwukrotny premier Estonii (od 1999 roku). Za czasów jego prezydentury ponad 90% gospodarki znalazło się w prywatnych rękach, a gospodarka rozwijała się w niesamowitym tempie, notując wzrost nawet 7% rocznie. Laara określa się jako twórcę "Bałtyckiego Tygrysa". Wprowadził podatek liniowy i bony edukacyjne do szkół. W 2007 roku Estonia uplasowała się w pierwszej 10-tce według Wskaźnika Wolności Gospodarczej jako pierwsze postkomunistyczne państwo. Laar otrzymał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie w Tartu. Na konferencji był takżę John O Sullivan brytyjski konserwatywny komentator polityczny, kiedyś specjalny doradca premier Margaret Thatcher. Na konferencji pojawili się także dominikanin Maciej Zięba, profesor Jan Kłos i Andrzej Barański.

Konferencja była dobra. Ciekawe, jak bardzo różnią się "języki", którymi posługiwali się prelegenci: język naukowców mówiących o polityce i gospodarce od języka praktyków (przedsiębiorców i polityków). Niby mówili o tych samych sprawach, ale w jakże różny sposób. Szkoda, że nie było żadnego samorządowca z naszej Rady Miasta. Mogliby czegoś się nauczyć na przykład od Laara. Polecam książkę Laara poświęconą gospodarce i zmianom w Estonii. Przedstawiona jest w niej imponująca odwaga autora. Pytałam go, jak to się stało, że społeczeństwo uwierzyło jego radykalnym i liberalnym poglądom i oddało mu władzę po raz drugi; Pytałam go, czy nigdy nie usiłował zagrać populizmem i ukryć swoich poglądów. Powiedział, że nigdy i że to się opłaciło, przede wszystkim Estonii.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *