Za 27 lat co czwarty Polak będzie w wieku emerytalnym.

Dane GUS  dotyczące rynku pracy wskazują na spadek bezrobocia w Polsce do poziomu 9,6% za II kwartał br. Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce przybyło niemal 1,5 mln miejsc pracy, wciąż niepokoi wolne tempo wzrostu zatrudnienia i szczególnie niski udział osób młodych i po 50-tym roku życia w zatrudnieniu  a  przeciętny czas poszukiwania pracy wzrósł o blisko miesiąc (do 13,1 miesięcy). W mojej firmie zajmującej się posrednictwem mam naprawdę dużo ofert pracy a poza tym bez przerwy spotykam ludzi, którzy pracy szukają. Dzieje się coś niedobrego. Rozmijają się potrzeby pracodawców z kwalifikacjami poszukujących. Tak jest zapewne, ale także i to, że nie zatrudnia się ludzi po 50 roku życia. Przypominam sobie Mediolan, w który byłam wiosną. Spotykałam w różnych miejscach pracy profesjonalnych, sprawnych 50-latków.

PS Niedawno  Rektor Jednej Uczelni pytał, czy mam oferty młodych ludzi, chcących pracować ,do trudnych zadań. I wtedy ja zapytałam, czy chce ludzi młodych czy dobrych, ponieważ ja w ofercie postawiłabym na profesjonalizm, aktywność, uczciwość a nie na wiek. I on wtedy zastanowił się i wycofał. Zatrudnił dwie panie: jedną 48-latkę i drugą 27-letnią.. 

PS Dedykuję dzisiejszy wpis mojej znajomej M.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *