Lwów

Byłiśmy przez parę dni we Lwowie. Smutne miasto:  przepiękne kamienice, bardzo zniszczone. "Kocie łby"  na rozkopanych ulicach i piękne dziewczyny chodzące na niewyobrażalnie wysokich szpilkach. Taka Ukraina.

Europejski Dzień Bez Samochodu

Musiałam dzisiaj wyjechać samochodem. Bardzo często jeżdżę do pracy autobusami i tramwajami. Dzisiaj musiałam autem. Jadąc pod ratusz pomyślałam sobie, że zapewne stoi tam grupa dziennikarzy, którzy zrobią zdjęcia "ludziom władzy", którzy nie przestrzegają EDBS (Europeskiego Dnia ..itd). Potem analizując takie akcje stwierdziłam, że są to akcje głupie. Rząd jest od tego, aby ustalać podatki, budować autostrady, uświadamiać ludzi o zagrożeniach niszczących przyrodę etc., ale takie dni, gdzie zamyka się ulicę Zwierzyniecką i gdzie coraz trudniej poruszać się po Krakowie są pozornym działaniem, opartym na bezsilności i braku pomysłu na rozwiązanie olbrzymich problemów komunikacyjnych. Aż strach pomyśleć co dalej zrodzi się w głowach eurodecydentów. Jeśli na przykład stwierdzą, że jest nas za dużo, to ogłoszą noce bez seksu, albo odwrotnie, jak stwierdzą, że można rozmnożyć Europę to ogłoszą ….. Są już głupawe akcje "bo zupa była za słona", albo "jak jesteś w ciąży to nie pij alkoholu". I są wydawane na te akcje gigantyczne pieniądze. Złotego dolara, dla tego, kto mi wskaże faceta, który po zobaczeniu plakatu "że zupa była za słona" przestał bić swoją żonę. Przypadków absurdalnych można mnożyć wiele.

Co może poseł?

Ciąg dalszy pytania: co może radny? Teraz, przez chwilę, zajmiemy sie tym a co może poseł? Paweł Sztąberek na stronach www.kapitalizm.republika.pl pisze: jeden ze słuchaczy zadał panu Arkademu Fiedlerowi pytanie (posłowi PO) o posła Palikota. "Dlaczego nie wpłyniecie panowie z PO na posła Palikota, by zamiast zajmować się głupotami, zaczął wreszcie wprowadzać w życie założenia, jakie przyjęła komisja sejmowa – Przyjazne Państwo…" – brzmiało pytanie. Pan poseł Fiedler odpowiedział mniej więcej tak: "To nie takie proste. Opór urzędników jest tak wielki, że nic nie można zrobić. Niektórzy z tych urzędników pracują w ministerstwach już po kilkanaście lat i oni są tak tam poosadzani, że bronią swoich pozycji, a my nic nie możemy zrobić".

Boże mój, czyżby coraz bardziej osadzał  się ustrój zarządzania państwem przez urzędników? Już nic nie może ani poseł, ani radny! Stajemy sie Polską Rzeczpospolitą Urzędniczą

Kraftwerk

Wczoraj byłam na koncercie zespołu Kraftwerk. To nie jest moja muzyka. Nie mam w domu ich płyt i na codzień zapewne nie słuchałabym  tej muzyki, ale muszę stwierdzić, że koncert był niesamowitym wydarzeniem. Potwierdza to tezę, że muzyka jest dobra, albo zła. I koniec. Chapeau bas!!!

PS 34

Filozofia wytrąca nas z zadufania i stereotypowych zachowań. Wierzę w autonomię psychiki, która nie jest genetycznie zdeterminowana, tylko czasem ma po prostu skłonność do zasypiania. Nic lepiej nie budzi z drzemki jak filozofia.

prof. JACEK HOŁÓWKA

VIII Kongres Filozoficzny

Dzisiaj nie o polityce, ale o filozofii. Przez dwa dni postanowiłam zrobić SPA dla umysłu i pojechałam na zjazd filozofów. 640 filozofów w jednym miejscu. Nieopatrznie poszłam na sekcję pt. Etyka w biznesie. Niesamowite doznania: 20 osób opowiada o tym, że podstawą uprawiania biznesu powinna być absolutna prawda w negocjacjach i w ogóle prawda, prawda i jeszcze raz prawda. Żaden z moich szanownych kolegów w swoim życiu nie przeprowadził (najprawdopodobniej!!) żadnych negocjacji i nie poprowadził żadnego biznesu, no ale prof. Kotarbiński na pytanie, czy etyk musi byc zawsze nieskazitelnie etyczny powiedział, że od zbieracza znaczków pocztowych nie wymaga się, aby był znaczkiem. Potem, na kongresie było lepiej: poszłam na sekcję filozofii średniowiecznej, gdzie romawialiśmy o św.Anzelmie i wizjach Hildegardy z Bingen. Przez pół dnia nastepnego zastanawialiśmy się nad zasadą podwójnego skutku.

W pociągu dopadła mnie rzeczywistość: kłopoty, problemy. urzędnicy itd.

Tytuł 35

 
 

To już naprawdę ostatni komentarz. Pomyślałam sobie, że w ramach uczenia Polaków historii może na Błoniach zrobimy inscenizacje bitew starożytnych Rzymian czy Greków. Na przykład Troja na Błoniach ! I nie wiadomo, czy tam nie było pra-Polaków. Nawiasem mówiąc ten człowiek  ma takie rzymskie rysy…..

„Education at a Glance 2008”

Raport OECD  porównujący poziom edukacji na świecie pokazuje, że średnia dla krajów OECD jest dwukrotnie wyższa, niż na polskiego ucznia. W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na oświate i edukację wśród 28 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrosły o ponad 20%. Między innymi wygląda to w ten sposób, jak w Luksemburgu, gdzie nauczyciele dostali po pierwsze więcej godzin pracy a następnie podwyżki. Raport pokazuje, że potęgą edulacyjną są Dania, Islandia, Irlandia i Korea. Duże nakłady (powyżej 6.8 PKB) są we Finlandii, Nowej Zelandii.

Problemem Polski jest rozbudowana do monstrualnych rozmiarów administracja. Wszyscy cytują Jurka Lackowskiego, który pisał, że co czwarta złotówka z edukacyjnego funduszu płac idzie nie nauczycieli, ale na urzędników.

Więcej pieniędzy na edukację nie znaczy, że są mądrzej wydawane. Większy wkład na edukację znaczy w Polsce przede wszystkim podwyżki płac dla nauczycieli i nic poza tym.