“Education at a Glance 2008”

Raport OECD  porównujący poziom edukacji na świecie pokazuje, że średnia dla krajów OECD jest dwukrotnie wyższa, niż na polskiego ucznia. W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na oświate i edukację wśród 28 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrosły o ponad 20%. Między innymi wygląda to w ten sposób, jak w Luksemburgu, gdzie nauczyciele dostali po pierwsze więcej godzin pracy a następnie podwyżki. Raport pokazuje, że potęgą edulacyjną są Dania, Islandia, Irlandia i Korea. Duże nakłady (powyżej 6.8 PKB) są we Finlandii, Nowej Zelandii.

Problemem Polski jest rozbudowana do monstrualnych rozmiarów administracja. Wszyscy cytują Jurka Lackowskiego, który pisał, że co czwarta złotówka z edukacyjnego funduszu płac idzie nie nauczycieli, ale na urzędników.

Więcej pieniędzy na edukację nie znaczy, że są mądrzej wydawane. Większy wkład na edukację znaczy w Polsce przede wszystkim podwyżki płac dla nauczycieli i nic poza tym.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *