“Education at a Glance 2008”

Raport OECD  porównujący poziom edukacji na świecie pokazuje, że średnia dla krajów OECD jest dwukrotnie wyższa, niż na polskiego ucznia. W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na oświate i edukację wśród 28 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrosły o ponad 20%. Między innymi wygląda to w ten sposób, jak w Luksemburgu, gdzie nauczyciele dostali po pierwsze więcej godzin pracy a następnie podwyżki. Raport pokazuje, że potęgą edulacyjną są Dania, Islandia, Irlandia i Korea. Duże nakłady (powyżej 6.8 PKB) są we Finlandii, Nowej Zelandii.

Problemem Polski jest rozbudowana do monstrualnych rozmiarów administracja. Wszyscy cytują Jurka Lackowskiego, który pisał, że co czwarta złotówka z edukacyjnego funduszu płac idzie nie nauczycieli, ale na urzędników.

Więcej pieniędzy na edukację nie znaczy, że są mądrzej wydawane. Większy wkład na edukację znaczy w Polsce przede wszystkim podwyżki płac dla nauczycieli i nic poza tym.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *