“Nie jestem politykiem, dlatego moje obyczaje są dobre” Artemus Ward

Trudno w dniu dziszejszym nie podkreślić obecności w Krakowie Donalda Tuska. Kino Kijów pękało w szwach. Nie wyobrażałam sobie, że mogą przybyć takie tłumy ludzi.

Refleksje prywatne : zaskakująco mało kobiet (wśród tych, które uzyskały nominacje do pełnienia władzy). Pytanie: czy kobiety nie chcą władzy czy kobiet nie chcą.

PS Czytam i wykładam ostatnio studentom Monteskiusza więc proszę wybaczyć niewielki cytat ale jakże istotny dla tych , którzy mają apetyt na władzę: "Kto chce rządzic ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, żeby podążali za nim".  Niewielki fragment mówiący o charyzmie polityka. Ilu ich jest, za kim ludzie poszliby? Czy za czasów Monteskiusza bardziej ufano politykom, czy teraz za kimkolwiek tłumy podążą? Co należy sobą reprezentowac  aby ludzie uwierzyli i czy jeszcze można znależć takich, którym się uwierzy?

 PS Student prawa Filip, zwrócił mi uwagę, że pomyliłam się w interpretacji artykułów polskiej Konstytucji (patrz moje notatki niżej). Najpierw pomyślałam, że poprawię błędy. Poczytam, skonsultuję i oczywiście poprawię ale potem przyszła inna refleksja. Przede mną na biurku leży króciutka i jasno napisana Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Nie wymaga ona głębokiej wiedzy hermeneutycznej. Jeśli rozumiem jakie są moje prawa, obowiązki i co gwarantuje mi Konstytucja to mogę, poprzez tę świadomość żyć bardziej odpowiedzialnie, może nawet z większym poczuciem bezpieczeństwa. Więc  jest? Okazało się, że nie rozumiem podstawowego Artykułu 32 "Wszyscy wobec prawa są równi".  Ba, są równi czy nie są? Wersja prawnicza, tak jak i pani Bulowa, która sprzedaje na ryneczku ziemniaki zgodnie twierdzą, że raczej nie są. Pozdrawiam Cię Filipie. 

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *