Polska nie jest krajem dla biznesu

Polska znalazła się na 70 miejscu wśród 183 skalsyfikowanych krajów w najnowszym rankingu “Doing Business 2011”. Wyprzedziła nas Białoruś, Czechy, Rumunia i Słowacja. W kategorii “rozpoczęcie prowadzenia działalności biznesowej” jesteśmy na 113 miejscu. W Polsce na otwarcie firmy potrzebujemy miesiąca, w Singapurze założenie firmy trwa 15 minut, w Portugalii kilka dni. Skomplikowane procedury podatkowe zajmują, jak wyliczyli specjaliści, 325 godzin.

W czołówce raportu wspomnianego wyżej rankingu znajdują się Singapur, Honkong i Nowa Zelandia. W Nowej Zelandii funkcjonuje bon edukacyjny.

Pytanie: dlaczego tam można a u nas nie?

 

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *