Monotematyczność! Znów o PPP

Ja znów o PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne). Niestety, Polska jest w ogonie krajów stosujących tę metodę rozwoju. Nie ma pomysłów i odwagi. Dowiedziałam się, że kiedy ministrem był Zbigniew Ziobro – były przygotowane materiały dla  więzienia, które miało powstać w systemie PPP. Mogło byc wybudowane i prowadzone więzienie przez prywatną firmę? Mogło, ale nie będzie. No cóż..

"Raport PPP 2009" autorstwa kancelarii prawniczej DLA Piper przygotowany we współpracy z European PPP Expertise Centre to wyczerpujące studium zmian na rynku PPP, które zaszły w ciągu ostatniego roku w 33 krajach Europy. Zawiera on również pełną listę znaczących przedsięwzięć PPP zrealizowanych na naszym kontynencie w tym okresie.
Czytamy w nim między innymi, iż w porównaniu do poprzednich lat rok 2009 był wyjątkowo trudny dla realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych w ogóle, a w szczególności dla tych wykorzystujących formułę PPP. Kryzys finansowy spowodował ogromne problemy z pozyskaniem finansowania inwestycji długoterminowych; obecnie praktycznie niemożliwe jest uzyskanie warunków zbliżonych do tych, które oferowano przed kryzysem. Władze wielu państw całkowicie zrezygnowały z realizacji wielu dużych i średnich przedsięwzięć, część z nich zawieszono lub odroczono ich wykonanie. Dla dużej liczby przedsięwzięć, w których został już wybrany podmiot prywatny, nie udało się pozyskać finansowania.

Jakie wnioski nasuwaj się po lekturze raportu? W okresie spowolnienia gospodarczego tylko starannie opracowane przedsięwzięcia PPP mają szansę na udaną realizację. Tym bardziej istotne jest więc wykorzystanie przez rząd doświadczeń innych krajów przy przygotowywaniu projektów pilotażowych, w których przyjęte zostaną kierunki
i standardy realizacji przedsięwzięć PPP.

 

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *