Śmierć przedsiębiorcy.

Zmarł Jan Kulczyk. W paru gazetach ukazały się artykuły wspominające działalność przedsiębiorcy. Kulczyk mówił o sobie “jestem polskim kapitalistą”. Jak przypomniano, pochodził z kupieckiej rodziny. Jego ojciec Henryk handlował wełną i grzybami. Kiedy firmę upaństwowiono, zmienił szyld i zaczął od nowa. Po kolejnym, trzecim upaństwowieniu firmy – nie wytrzymał i wyjechał do Niemiec. Ojciec uczył Jana  biznesu – okazało się jednak, że uczeń był tak świetny, że przerósł nauczyciela.

Jan Kulczyk skończył prawo w 1972 roku na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był to czas, kiedy ukończenie prawa nie należało do rzeczy prostych. Wtedy, kiedy studiowało zaledwie 7% absolwentów szkół średnich, matury nie zdawali wszyscy, a na studia trzeba było zdać  trudne egzaminy. Zresztą na prawo trudno się było dostać. Kulczyk trzy lata po magisterium zrobił doktorat z prawa międzynarodowego o stosunkach pomiędzy podzielonymi Niemcami. Tym, którzy wtedy studiowali nie trzeba mówić, że był to nie lada intelektualny wyczyn.

W czasach studenckich pracował w Niemczech jako barman. A potem wskoczył w biznes, który odziedziczył po ojcu. Dostał pierwszy milion, potem kolejne zarobił sam.

Wiele było zarzutów wobec niektórych aspektów działania Kulczyka. Nie ma zarzutów ten, kto niczego nie robi.

Jednak trzeba przyznać, że zmarł jeden z największych polskich przedsiębiorców XX i XXI wieku

Jan Kulczyk powiedział :”Jak uświadomiłem sobie że na świecie dwa miliardy ludzi marzy o butach, następne dwa miliardy marzy o rowerze, a następne dwa miliardy o samochodzie, potem jest miliard który to wszystko ma i ma kryzys, zacząłem się zastanawiać na podstawowym pytaniem co jest sensem i co jest podstawą funkcjonowania gospodarki? I myślę, że to dokładnie wolny rynek jest w gospodarce tym czym demokracja w polityce.”

.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *