"Moje" mikro-teatry.

maskiJakiś czas temu byłam w teatrze na trzecim, czy drugim piętrze kamienicy. Widzów było 14 osób i 5 aktorów. Aktorów-profesjonalistów, absolwentów szkół aktorskich. Zaczęłam szukać równie niewielkich teatrów w Krakowie. Przedstawicieli trzech zaprosiłam na Komisję Kultury. Na spotkanie przyszli też przedstawiciele tych, którzy nie byli zaproszeni, ale się dowiedzieli i pojawili. Po Komisji Kultury zobaczyłam, jak  oni wszyscy ze sobą rozmawiali. Sami nie wiedzieli o swoim istnieniu. Pomyślałam, że przydałaby się taka “inwentaryzacja” wszelkich tych inicjatyw mikro. O wielkich festiwalach, rosnących w potęgę i siłę – wiemy wszyscy, ale o inicjatywach maleńkich, ale także tworzących kulturę Krakowa – wie niewielu z nas. Elementem dość istotnym jest i to, że absolwenci szkół artystycznych sami dbają o swój rozwój, działają w zawodzie, nie czekają jedynie na angaż w wielkich, czy średnich teatrach. Kto by powymyślał, że tak sobie radzą. Część z nich ma części etatów w tatrach angażujących aktorów, ale są i tacy, dla których jest to działalność podstawowa.

Członkowie Komisji Kultury niebywale się zdziwili, kiedy usłyszeli od przedstawiciela jednego z mikro-teatrów “my nie przychodzimy do państwa, aby prosić o pieniądze, ale chcemy przede wszystkim powiedzieć o tym, że istniejemy i o tym, co robimy”. W zasadzie nigdy nie udaje się nam, na Komisji Kultury, słyszeć takich informacji, ponieważ większą część naszej działalności przeznaczamy na głosowanie kolejnego wsparcia finansowego miasta dla kolejnej  instytucji kultury. Jest to podstawowy obszar naszej, komisyjnej działalności.

Wracając do tych mikro-inicjatyw. Zaprosiłam przedstawicieli paru teatrów-niewielkich i stworzyliśmy komitet organizacyjny Pierwszych Krakowskich Targów Teatralnych. Odbędą się (mam nadzieję) w przyszłym roku pod koniec maja. Na Placu Szczepańskim będą zaprezentowane wszelkie formy teatralne: zostaną zaproszone teatry duże, średnie, małe i mikro. Zobaczymy, kto się zdecyduje zaprezentować. Wysyłane są zaproszenia. Członkowie Komitetu zaproponowali po Targach – stworzenie mapy, na której zostanie zaznaczone życie teatralne w Krakowie.

I na koniec wiadomość, która zapewne Państwo tak samo zaskoczy, jak i mnie. Inicjatyw nazwanych przeze mnie mikro-teatrami w Krakowie jest….. 40 🙂

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *