Tytuł 32

Uczniowie i nauczyciele szkół średnich poprosili mnie o przygotowanie wykadu pt. "Co to znaczy byc "wielkim Polakiem". Pytanie   trudne i zawierające  wiele elementów, między innymi : co to znaczy „być Polakiem” w świecie, którym zacierają się granice fizyczne i mentalne; co to znaczy „być wielkim człowiekiem” w świecie, w którym znaczenie kreują przede wszystkim media; co to znaczy „być człowiekiem”, w świecie, w który zacierają się indywidualności i gdzie, w dalszym ciągu ludzie zachowują się niekiedy poniżej jakiejkolwiek godności.

Pytań jest wiele, a większość z nich dotyka przede wszystkim obszarów aksjologii. Jakby powiedziałby wybitny filozof Władysław Stróżewski sprawa dotyczy „aksjologicznej struktury człowieka”. „W naszych potocznych ocenach moralnych człowieka posługujemy się zazwyczaj stosunkowo niewielką ilością określeń, za pomocą których staramy się oddać dominującą w nim wartość. Najczęściej są to takie przymiotniki, jak: dobry, szlachetny, prawy, prostolinijny itp. […] W rezultacie otrzymujemy za każdym razem charakterystykę niepełną, zubożoną.”

        

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *