Lekcje przedsiębiorczości. Ćwiczenia.

W lipcu bieżącego roku agencja reklamowa Supremum Group podjęła się realizacji projektu przeniesienia Krakowa do trójwymiarowej rzeczywistości. Projekt nosi nazwę Second Krakow. Ma powierzchnię 65 000 m2 i stanowi wierną kopię (w skali 1:1) Rynku Głównego w Krakowie. W Second Life można spacerować, a nawet latać nad wirtualnym Krakowem. Jak twierdzi Zbigniew Woźnowski pomysłodawca i prezes Supremum Group, jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, a Kraków jest drugim, po Amsterdamie miastem, którego lustrzane odbicie znalazło się w Second Life.

            W Second Life można spacerować, pić kawę, zaglądać do muzeów i sklepów. W bardziej skomplikowanych projektach można zakładać konta w bankach i można zakładać firmy. Z takiego systemu korzystają w dużym stopniu Finowie ucząc młodych ludzi zakładania firm i przedsiębiorczości.

            Myślę, że wiodącym podmiotem, patronem wprowadzającym w Second Life Kraków życie gospodarcze powinien być Urząd Miasta. W tej sprawie rozmawiałam z przedstawicielami Loży BCC, którzy wyrazili bardzo duże zainteresowanie projektem i chęć pomocy i wsparcia, tak samo jak i władze Wyższej Szkoły Zarządzania w Krakowie.

            Wydaje się, że Internet może  służyć pomocą młodym ludziom, którzy odważą się podjąć własną działalność gospodarczą. Kraków powinien zbudować portal dla młodych przedsiębiorców. Oczywiście priorytetową pomocą powinno służyć państwo, stwarzające przez system podatkowy zachęcającą atmosferę dla działalności przedsiębiorców (w życiu realnym!!), ale na skalę miasta można skorzystać z pomysłów Finów i Amerykanów i wprowadzić projekty, które zachęcą młodych ludzi do podjęcia przedsiębiorczości najpierw w Second Life a potem, być może, w życiu realnym.

Dawno temu graliśmy w Monopoly, teść mój grał w tę grę przed wojną, teraz czasy wymagają nowej formy. Mniej boleśnie jest splajtować w świecie wirtualnym niż realnym, ale może łatwiej się oswoić z własnymi pomysłami, zobaczyć je (wirtualnie!) aby potem móc zaryzykować w realu.

Moje pierwsze zdjęcie w blogu. Umiem, ale nie będę nadużywała.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *