Churchill o Polakach

Za Tomaszem Jastrunem pozwolę sobie przytoczyć opinię Churchilla o Polakach. W obliczu tego, co się wokół nas dzieje – jest ona tym bardziej na czasie: “Historia Europy ma swoją tragiczną tajemnicę, właśnie Polaków, którzy indywidualnie są zdolni do heroizmu i posiadają cnoty waleczności i wdzięku, a którzy wykazują w swoim życiu państwowym niedostatki nieuleczalne. Wspaniali w rewolcie i w czasie klęski, stają się nikczemni i nędzni w chwili zwycięstwa. Odważni z odważnych są częstokroć kierowani przez podłych pomiędzy najpodlejszymi. Ciężko mówić o arogancji i błędach ich polityki, o strasznych rzeziach i nieszczęścciachh, na które zostali skazani przez wariactwa swej polityki.”

Jeśli przypomniałoby się tutaj słynny cytat z Norwida, który w zasadzie głosił opinię podobną jak ta Churchilla, iż jako jednostki i naród bywamy wybitni, a jako społeczeństwo nędzni, to należałoby się zastanowić, co w tym jest, na co należałoby zwrócić uwagę, czy jest szansa cokolwiek poprawić … A może taką mamy karmę, przeznaczenie, wpisany kod, że jesteśmy Chrystusem narodów, jak chcieli jedni, czy też ofiarą własnych sukcesów, jak piszą inni.

I jeszcze jedna rzecz, z porannej lektury, do głębokiego przemyślenia: aktor Colin Firth powiedział w wywiadzie: “W końcu po pięćdziesiatce już nie warto tracić czasu na byle co”. Do poważnego przemyślenia!!

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *