Terroryzm.

5646ff789fd84_osize933x0q70h1f18c0Wydarzyło się w świecie coś, co trudno pominąć milczeniem. Wydarza się wiele rzeczy, równie okrutnych, ale może bliskość i terytorium i kultury powoduje, że jesteśmy bardziej przejęci wczorajszym atakiem terrorystycznym w Paryżu, niż wydarzeniami w Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Zamordowano bardzo wiele osób ludności cywilnej. Wiele młodych ludzi. Trudno podsumować żal i rozpacz jednym, dwoma słowami.

Europa po raz kolejny zaczyna się bać – a jeśli Europa to także i Polska. W przyszłym roku do Krakowa zjedzie na Światowe Dni Młodzieży bardzo wielu katolików z całego świata. Parę dni temu słyszałam w radiu wywiad z jednym z organizatorów Dni. Dziennikarz pod koniec wywiadu zadał pytanie “czy można wywnioskować z rozmowy, że możemy zakładać, że organizacja Dni oparta będzie  na zwanym przez młodych ludzi “spontanem” – i odpowiedź organizatora : “można i tak powiedzieć, ale zapewniam pana, że będzie dobrze”. (wywiad zapewne jest w archiwum Radia Kraków). Wtedy, pod koniec zeszłego tygodnia pomyślałam sobie, że “spontan” przy takiej, bardzo trudnej logistyce jest wysoce niewskazany. Było to w zeszłym tygodniu, a wczoraj był piątek i masakra w Paryżu. Miasta, takie jak Paryż i … Kraków (miasto papieża Jana Pawła II) są atrakcyjną sceną dla terrorystycznych spektakli. Jeden ze specjalistów od terroryzmu w TVP powiedział, że ataki  terrorystyczne są w dużej mierze nastawione na efekt. Mają długo trwać – ponieważ w ten sposób zwraca się uwagę na sprawę, problem etc.

No nie wiem, czy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie powinny zawierać jakikolwiek element nieszczelny, jakikolwiek “spontan”.  Mam nadzieję, że organizator tylko tak powiedział, aby móc posłużyć się młodzieżowym slangiem. Nie daj Boże.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *