Mały Rynek w Krakowie za tydzień:

W dniach 14-15 września (czyli za tydzień) na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się akcja, która powstała po moich spotkaniach z lekarzami onkologami pułkownikiem dr Maciejem Boroniem z wojskowego Szpitala
Klinicznego SPZOZ w Krakowie i prof. Krzysztofa Krzemienieckiego ze Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pośrednikiem w naszych kontaktach była prof. Akademii Muzycznej pani Dorota Imiełowska, współpracująca od lat z fundacjami wspierającymi ludzi chorujących na nowotwory. Wszyscy stwierdziliśmy, że nigdy i nigdzie nie jest i nie będzie za mało akcji propagujących zdrowy styl życia i świadomość rozumienia sygnałów, jakie daje nam nasze ciało. Lekarze twierdzą, że uchwycony w odpowiednim momencie nowotwór może być wyleczony. I nie jest to tak, że kiedy będziemy  mijali wszelkie konsultacje lekarskie, kiedy zamkniemy się i zlekceważymy sygnały  odbierane przez nasz organizm – to nic złego nam się nie przytrafi.  Nie zaczarujemy rzeczywistości naszą ignorancją.

Co 4 minuty ktoś w Polsce dowiaduje się, że rozpoznano u niego chorobę nowotworową, a co 7 minut ktoś umiera z tego powodu. Pomimo postępu jaki stale dokonuje się w leczeniu chorób nowotworowych konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych. Można skutecznie zapobiec blisko połowie nowotworów.

Palenie papierosów odpowiada za ok. 30% nowotworów, w tym nie tylko raka płuc i oskrzeli, ale także trzustki, nerki, pęcherza moczowego czy piersi. Ryzyko zwiększają także palenie cygar i fajki oraz tzw. palenie bierne, czyli oddychanie powietrzem wydychanym przez palące w pobliżu osoby. Należy pamiętać, że nawet wieloletni palacze odnoszą korzyści z rzucenia palenia.

Blisko 5% zgonów z powodu nowotworów spowodowanych jest siedzącym trybem życia. Częsta aktywność fizyczna (powyżej 3,5 godziny na tydzień) zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego, żołądka, trzustki, piersi czy macicy. Zrzucenie nawet niewielkiej części nadwagi ma sens.
Ograniczenie pokarmów i napojów wysokokalorycznych, a także czerwonego mięsa, włączenie do codziennej diety 5 porcji warzyw oraz owoców zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Korzystnie wpływa także ograniczenie spożycia alkoholu, gdyż jest on odpowiedzialny za blisko 4 % nowotworów.

Poważnym i stale narastającym problemem są nowotwory skóry, a w szczególności czerniak. Szczególne ryzyko zachorowania obserwuje się u dorosłych, którzy w dzieciństwie ulegli oparzeniu słonecznym. Czynnikiem ryzyka tego typu nowotworów jest długotrwała ekspozycja skóry na słońce. Także korzystanie z solarium może zwiększyć ryzyko raka skóry. Regularne korzystanie z solariów przez osoby poniżej 35 roku życia zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka aż o 75%!

W sobotę 14 września będzie można spotkać na Małym Rynku w Krakowie wybitnych specjalistów onkologów, z którymi Państwo będziecie mogli porozmawiać, skonsultować swoje podejrzenia zdrowotne, zapytać o zdrowy tryb życia. Wsparcie naszej akcji zapowiedzieli krakowscy aktorzy, artyści muzycy i wielu, wielu wolontariuszy.

Kolejny dzień 15 września będzie poświęcony innemu zagadnieniu: transplantacjom. Małopolska jest regionem, w którym wykonuje się niewielką ilość transplantacji. Nie zawsze taki stan jest bezpośrednio związany z finansami. W dużej mierze ze świadomością mieszkańców Małopolski, pacjentów, ale także i lekarzy.

Dzień 15 września będzie tym dniem, kiedy będziemy starali się oswoić wiele problemów związanych z wszelkiego rodzaju transplantacjami

 Zapraszam na Mały Rynek. Będziecie państwo mogli porozmawiać z lekarzami, twórcami fundacji, wolontariuszami o tym, czym są transplantacje.

Będzie można także oddać krew (bo ostatnio też kiepsko, a jest potrzebna).

Zapraszam: przyjdźcie sami, z rodzinami i przekażcie tę informację innym.

Z troską o Wasze zdrowie: MJ

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *