A gdyby tak jak Lady Godiva

Jak głosi stara angielska legenda, żona lorda Coventry, Lady Godiva, dokonała pewnego dnia heroicznego czynu. Ponieważ jej mąż gnębił nieustannie podległą mu ludność wysokimi podatkami, ta wrażliwa niewiasta szukała sposobu na wyswobodzenie ludności. Zły książę stanowczo odmawiał, aż wreszcie powiedział, że zgodzi się ulżyć ludziom pod jednym warunkiem: jego żona miała rozebrać się do naga i przejechać wierzchem przez główną ulicę Coventry. W akcie najwyższego poświęcenia Lady Godiva przejechała konno przez sam środek średniowiecznego miasteczka, a jego ludność z szacunku do niej pozamykała okna. No cóż, w jaki sposób możnaby teraz zapobiec temu, co lawinowo się zacznie dziać. Nawiasem mówiąc, najbardziej oczywiste wydaje się podniesienie podatków. Jedna, dwie, trzy ustawy i juz mamy kupę pieniędzy. Zabierzemy podatnikom, ponieważ to my rząd, urząd miasta etc wiemy lepiej, jak wydac pieniądze, podatnik miałby zapewne z tym kłopoty.

Mimo obniżenia podatków w USA za czasów Regana, a dokładnie właśnie dzięki ich obniżeniu nastąpił gwałtowny wzrost dochodu narodowego i przybyło ponad 17 milionów miejsc pracy.  W latach 1983-1988 – już po zadziałaniu efektów obniżek podatków –  średnie tempo wzrostu GNP wyniosło w USA 4,1%, podczas gdy w latach 1973-1982 wynosiło 2%.  No tak, ale to chyba niewielu przekonuje.  Coraz bardziej samotna zdaję się być z moim stosunkiem do podnoszenia podatków. Czuję się zażenowana wobec oczekiwań tych, którzy wierzą, że jedyną drogą zapewnienia wszystkiego, czego chcą ludzie jest zabranie innym pieniędzy, aby to właśnie im dać. No cóż zimno, koni brak, jakże zaprotestować !!

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *