Małopolska bedzie miała 3401 radnych

W całej Małopolsce wybierzemy 3401 radnych, w tym 2954 gminnych i 447 powiatowych.

W Krakowie będzie 43 radnych. Jak patrzę, z perspektywy swojej działalności i obserwacji – będzie ich zdecydowanie za dużo. Biorąc pod uwagę to, o czym wielokrotnie pisałam, a więc pozycję organów wykonawczych (prezydentów, wójtów, burmistrzów) i dość marne znaczenie w zarządzaniu miast, gmin, miasteczek – rad, spokojnie mozna zmierzać do dalszego ograniczania ilości radnych. Za bezpośrednimi wyborami organów wykonawczych powinny iść bezpośrednie (pozapartyjne) wybory radnych, a więc jednomandatowe okregi wyborcze, czy też system mieszany: jowy plus listy partyjne.
Patrzę sobie na radę miasta. Rzetelnie przykłada się do pracy powiedzmy 10 osób, a więc 1/4 wszystkich radnych. Reszta po prostu pobiera diety. Wybrany radny (radna) są nieusuwalni. Nie można ich odwołać. Tak więc, w sposób naturalny, aktywność większości (tych 3/4) jest jedna, jedyna; raz na cztery lata. Potem tylko wystarczy być kumplem brata posła, tudzież samego posła i się jest na dobrym miejscu do rady, potem znów cztery lata podpisywania list obecności itd Jednomandatowe okręgi wyborcze wymuszałyby na ludziach aktywność. Nie można byłoby przespać kadencji, ponieważ wypadałoby się z obiegu. Ludzie nie  widząc aktywności radnego,  nie wybraliby go następnym razem. I tyle. Proste i mało skomplikowane. Chociaz nie, skomplikowane dla niektórych. Jednomandatowe wykluczyłyby wpływy partii na tzw. doły. Media krakowskie nie brałyby udziału w awanturach PO czy PISu dotyczących miejsc na listach. Mnie nikt nie wysyłaby do Huty, aby w mieście reprezentować interesy jej  mieszkańców. Startowałabym sobie z miejsca, z którego chciałabym, nie czekałabym do końca na decyzje władz partii. I byłoby inaczej. Dla mnie zdecydowanie lepiej.

Czekam: prezydent Komorowski powiedział, że jest zwolennikiem jednomandatowych okregów wyborczych.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *