Tytuł 45

Hurry N.Rothbard w "Manifeście libertariańskim" pisząc o modelu oświaty porównał go do przemysłu wydawniczego. "Rynek czasopism, który jest względnie wolny, oferuje pisma wszelkich rodzajów, które odpowiadają najróżniejszym gustom i zapotrzebowaniom konsumentów… Gdyby ukazywało się tylko jedno pismo, wybuchałyby walki i spory o to, czy czasopismo ma byc konserwatywne czy liberalne, czy socjalistyczne, o to, jak dużo miejsca poświęcić literaturze i brydżowi itd."

Gdyby oświata była wolna czytaj prywatna, to każda grupa rodziców stanowiłaby klientelę innego rodzaju szkoły. Powstawałaby różnorodność, która nikomu nie czyniłaby krzywdy, a różnorodność to konkurencja …. Takie sobie dywagacje wakacyjne. Czytam Rothbarda dalej.

Autor

jantos

Moje życie zawodowe jest z pracą ze studentami. Ukończyłam dwa fakultety, ale już pod koniec drugiego rozpoczęłam pracę na uczelni (najpierw na AGH, potem przez 40 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim). Ale także przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; przez 22 lata byłam radną Krakowa (wiceprzewodniczącą Rady Miasta, a potem przez dwie kadencje przewodnicząca Komisji Kultury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *