Spór o krzyże… w USA

Dla tych z Państawa, którzy nie dotarli do wiadomości:
Federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie orzekł w spornej sprawie przydrożnych krzyży upamiętniających poległych amerykańskich żołnierzy. Według sądu te “pomniki” są niedopuszczalne i naruszają konstytucję USA mówiącą o wolności wyznania – informuje CNN.

Panel trzech sędziów Sądu Apelacyjnego USA uznał, że 14 dużych krzyży rozmieszczonych wzdłuż drogi w stanie Utah, o które toczył się spór może być postrzegane przez mijających kierowców, jako “poparcie chrześcijaństwa”. – Uważamy, że te pomniki są niedopuszczalne i mogą wysyłać do obserwatora wiadomość, że stan, w którym są postawione w jakiś sposób może popierać konkretną religię – brzmiało oświadczenie członków sądu.

O wyjaśnienie sprawy od 5 lat walczyła grupa ateistów ze stanu Texas. Zwolennikom krzyży-pomników przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego. Grupa ateistów postanowiła zaczekać na ewentualne odwołanie do Sądu Najwyższego i krzyże pozostawiono na miejscu do czasu ostatecznego rozwiązania sporu.

Autor

jantos

Przez 23 lata prowadziłam działalność gospodarczą, byłam członkiem prezydium Izby Przemysłowo - Handlowej w Krakowie ; cały czas pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim (lubię moją pracę ze studentami, oni chyba też ze mną ;) ); jestem członkinią Komisji Historii Medycyny PAN; od 2002 roku jestem radną miasta Krakowa (byłam wiceprzewodniczącą Rady Miasta, przewodniczącą Komisji Kultury). Więcej biograficznych informacji na www.jantos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *